Návrh číslo 10

V tomto projekte revitalizácie parku na Račianskom mýte sme sa snažili pozdvihnúť úroveň parku a tak pre všetkých ľudí vytvoriť príjemné prostredie na aktívny a pasívny oddych. Tento projekt zachováva 90 percent zelene dokonca ju v značne miere rozširuje. Deťom zanecháva všetky doteraz vybudované hracie plochy s pridaním bezpečnostných prvkov a nových ihrísk. Dorast bude môcť tráviť voľný čas v novo navrhovanom skateparku s proti hlukovou bariérou. Vytvára oddychové zátišia na zachovaných hlavných peších ťahoch a revitalizuje fontánu s rozšírením jej vodnej plochy. Všetky sochy a dobové kultúrne prejavy ostanú súčasťou parkového mobiliáru pre ďalšie generácie.

Takýmto spôsobom sa projekt snaží s minimálnymi investičnými nákladmi vybudovať maximálny komfort pre návštevníkov a zaujať deti vo voľných chvíľach mimoškolskou aktivitou.

Ako sa vám páči návrh číslo 10?

 • Výborný (41%, 91 Votes)
 • Dobrý (24%, 54 Votes)
 • Je čo zlepšovať (18%, 39 Votes)
 • Nepáči sa mi (17%, 38 Votes)
 • Bez komentára (0%, 0 Votes)

Počet hlasujúcich: 222

Loading ... Loading ...

20x reagované na “Návrh číslo 10”

 1. robert skoda 11. Október 2011 o 20:00 #

  v navrhu c.10 je asi vsetko co by tam mohlo byt

 2. Developer 17. Október 2011 o 8:41 #

  Bohužiaľ je tam aj to, čo by tam byť nemalo.

  Páči sa mi: maximalizuje plochu zelene, dobré členenie funkcii, zelené strechy na tých čínskych bufetoch v búdach na hlavnej promenáde

  Nepáči sa mi: úplne nezmyselná fontána/potok, ktorá je výrazom tvorivej bezradnosti ako riešiť promenádu (viď zrúdičku Hviezdoslavovo nám).

  Najasno mám pri amfíku, ktorý ním vlastne nie je. Určite by to bolo obľúbené miesto na posedenie, s pekným výhľadim na park, ale funkciu amfika by to nikdy neplnilo.

 3. Jozef Kováč 29. Október 2011 o 12:05 #

  Suhlasim s vasim názorom o fontane/potoku na Hviezdoslavovom nam.

  Kfontane: Idea mojho navrhu riesi vodnu trasu s minimalnou hlbkou, ktora dotvara prostredie ako voda ktora je neoddelitelnou sucastou cloveka a ponuta navstevnikovi prijemne prostredie, no nerozdeluje promenadu parku, prave naopak svojou malou hlbkou umoznuje neustaly presun navstevnikou cez svoju hladinu. To sa snazim dosiahnut vyvysenim jednotlivich kociek dlazby v jej “koryte” s motivom listou lekien a tak dotvorit celkovu koncepciu prijemneho prirodneho prostredia pre ludi.

  K anfiteatru: Bola to jedna s poziadaviek zadavatela projektu preto som nasiel vhodne miesto, aby akcie nevadili ludom obyvajucich okolie a zaroven, aby hluk s ciest nevadil akciam. Priestor parku som nechcel zatazovat hladiskom, preto navrh riesi len malu cast posedenia a svojou orientaciou umaznuje vyuzivat cast promenady, ktora podstatne zvysi kapacitu navstevnikou. Na druhej strane akcie ako “umenie ulice”, koncert Horkize slize, alebo dychovka (len par akcii z minuleho roka, ktore sa odohrali na Hviezdoslavovom nam., alebo Kolarovom nam.) by tak mali svoj kusok verejneho priestoru.

 4. Branislav Pírek 5. November 2011 o 23:39 #

  zaujimavy navrh – jeden z najlepsich, jednoduchy a cisty… avsak mi v nom chybaju stolnotenisove a sachove stoly, petang alebo aj minigolf. to sa tam vsetko pekne zmesti. rozhodne by malo byt zachovane ihrisko na hokejbal a patrilo by sa, aby uz malo riadne mantinely, bud spravit kombinove ihrisko – hokejbal/futbal, alebo sa spravi nove zvlast aj pre hokejbal. prakticke by bolo aj ich osvetlenie. chyba tam pristupova cesta k ihrisku (na obrazku futbalove) zo zapadnej strany, je neprakticke, aby sa to obchadzalo. aj dnes je problem tam normalne ist, nakolko terajsi chodnik je odrezany pletivom a vchod sa spravil zo severnej strany, oproti skole… pekne je zakomponovany prvok altanku – amfiteatra, kde vdaka sivej podlahe povodne kozmicke susosie zapada do kontextu, aj ked ja osobne by som nemal nic proti jeho odstraneniu. v rozlozeni mi chyba viac detskych ihrisk, pieskovisk bez smykaciek…

 5. Ri.racko 13. Január 2012 o 20:39 #

  Nereagujem len na tento návrh ale celkovo na revitalizáciu račianskeho mýta. Prečo chcú všetci rušiť miesto kde sú ruže?(myslím okolie terajšej fontány) Ruže tam boli vždy…zničte aj tie a budeme ich lutovat tak ako mnohé staršie ročníky lutujú vyrúbanú gaštanovú alej…
  Amfiteátrové sedenie je zbytočné keďže sa na račku zgrubujú nielen bezdomovci ale hlavne feťáci, čo si len slepí nemôže všimnúť…Mohli by tade chodiť radšej peší policajte ako investovať nehorázne peniaze kompletnou prestavbou parku…Park ma určité tradície a napr. sochy by mohli zostať zachované všetky. Neviem prečo je trend búrať minulosť a nahrádzať ju umelými potôčikmi, jazierkami chodníčkami…

  • Jozef Kováč 22. Február 2012 o 5:42 #

   Dobrý deň,

   ďakujem za príspevok. Prístup k športovým plochám som riešil medzi ne aby som tak dosiahol malú rozptylovú plochu pre striedajúcich hráčov poprípade na oddych, rozmýšľal som aj nad prístupom s východnej strany, ale opäť by to zasiahlo ďalšiu zeleň. Potešujúce je že mantinely a ochranný povrch je dnes štandardom, preto pri rekonštrukcii ihriska by mali byt použité.

   Spoluautor projektu.

 6. lenka 15. Január 2012 o 20:35 #

  Chcela by som sa spytat prečo tento projekt nemohli riešiť aj krajinní architekti, keďže aj oni študujú na FA STU a táto tematika je určená aj pre nich?

  • admin 16. Január 2012 o 20:22 #

   Pekný deň,
   vďaka za otázku. Predpokladám, že to nie je o tom, že by to niekto “nemohol” robiť, skôr to zrejme vyplýva z predchádzajúcich verejných diskusií o parku, myslím, že sa ich zúčastňoval okrem iných napr. aj pán Malovaný, ktorý do toho zapojil svojich študentov.

  • Jozef Kováč 22. Február 2012 o 5:47 #

   Dobrý deň,

   krajinný architekti to mohli riešiť, dokonca aj riešili (vid mena autorov).

   Spoluautor projektu.

 7. zyves 16. Január 2012 o 17:29 #

  nepáči sa mi že projekty verejných priestorov riešia ako zákazky študenti architektúry

  • admin 16. Január 2012 o 20:02 #

   Pekný deň,
   ďakujeme za podnet. Platí to, čo je uvedené na každej podstránke: Návrhy a diskusia o nich budú východiskom pre verejnú súťaž, s ktorou mestská časť osloví profesionálne architektonické kancelárie. To znamená, že predložené návrhy nie sú v žiadnom prípade definitívnou podobou, ale skôr impulzom pre diskusiu.

  • Jozef Kováč 22. Február 2012 o 6:01 #

   Dobrý deň,

   chcel by som podotknúť, že sme to neriešili ako zákazku, ale v rámci nášho voľného čašu a sme veľmi vďačný pánu starostovi, že nám študentom takouto cestou poskytol možnosť a priestor vyjadriť sa k problematike praktickej architektúry.

   s pozdravom spoluautor projektu.

 8. zyves 18. Január 2012 o 16:44 #

  myslela som to vo všeobecnosti, prepáčte nepochopili sme sa

 9. branco7 28. Január 2012 o 9:25 #

  Uvedene navrhy dokopy davaju zaujimavny celok a preto by som navrhoval hlasovat nielen o jednotlivych konceptoch ale aj o jednotlivych prvkoch, ktore tam chcu obcania mat. Napr. v jednom navrhu sa pacia upravene lavicky proti noclahu bezdomovcov, v druhom je zaujimava ochladzovacia zona prostrednictvom vodneho kanala v celom parku, v tretom petangove ihrisko, v dalsom dobre riesene detske ihrisko, zelena stena, pitne ofntaky aj pre psov, kvalitne drevene dekoracne prvky, v navrhu c. 6 skvele riesena architektura budov, atd. a uvedenym sposobom by sa stanovili priority, na rozdiel od jednotlivych navrhov. Potom treba dat este dalsie kolo a na stranku napr. bratislava.sme.sk, kde je ovela viac citatelov. Vybrat konecny navrh z prac studentov podla hlasovania dokopy mozno 500 ludi (kolko ich kamaratov hlasovalo, ze?), je velky hazard. Taktiez by som pridal zonu fitness, ktora je beznou sucastou verejnych parkov, kde si ludia mozu zacvicit na pristrojoch vyuzivajucich vlastnu zataz.

  • admin 28. Január 2012 o 21:01 #

   Pekný deň,
   ďakujeme za zaujímaý podnet. Dávať na stránku hlasovanie ešte aj o jednotlivých prvkoch je žiaľ už nad rámec možností tejto webovej prezentácie. Pripomínam, že konečný návrh nebude totožný s niektorým zo študentských návrhov. Samotné návrhy mali v provom rade za cieľ mobilizovať diskusiu o tom, ako by mal park vyzerať. Okrem hlasovania (v ktorom sme sa snažili eliminovať možnosti manipulácie) sme dostali desiatky mailov a listov. Popri tom sme zbierali podnety napríklad na stretnutiach s občanmi. Všetky tieto podnety budú spoločne vyhodnotené a z nich vyjde zadanie pre profesionálnu architektonickú kanceláriu. V prípade akýchkoľvek ďalších otázok nás prosím neváhajde kontaktovať.

 10. peter 29. Január 2012 o 8:57 #

  Návrh č. 10 sa nám s manželkou veľmi pozdáva, zahŕňa maximum požiadaviek obyvateľov tejto lokality a pri tom sa snáží zachovať i mnoho fragmentov staršieho dáta. Všetci respondenti by si mali uvedomiť prvoradé, a to,že sa nedá vyjsť v ústrety každému jednotlivcovi a i preto je pre nás tento návrh 1. v poradí. V neposlednom rade je zaujímavá aj finančná časť tohto projektu. Už sa tešíme na slávnostné otvorenie.

  • Jozef Kováč 22. Február 2012 o 6:15 #

   Dobrý deň,

   ďakujem za príspevok a som veľmi rad, že sa Vám a Vašej pani manželke náš návrh páči.

   S pozdravom spoluautor projektu.

 11. ad7 29. Január 2012 o 9:48 #

  Dobrý deň,
  naskôr by som sa chcela poďakovať pánovi starostovi, že konečne z tejto inštitúcie prichádzajú nové myšlienky a podnety. Park je pre nás dôležitým miestom. Mal by dostať atraktívnejšiu tvár a zároveň zostať parkom – príjemným miestom pre všetky generácie. Zopár poznámok ku všetkým návrhom: Považujem za výborný nápad osloviť študentov, lebo priniesli mnohé pozitívne prvky a nové pohľa-dy. Ideálne by bolo zakomponovať najlepšie prvky do finálneho návrhu architekta. Páčili sa mi viace-ré, napr. fontána so stupňovitým sedením okolo, ale aj vodný potok, drevené detské ihrisko, športové ihriská, stena na lezenie, niektoré riešenia pre parkovanie, vylepšené návrhy lavičiek, osvetlenia, altánok, dekoratívne prvky, odpadkové koše…Osobne preferujem pre oddychové zóny oblé línie priestoru so zeleňou, s možnosťami pre aktívny oddych, ale aj prechádzku či piknik napr. s dreve-nými prvkami. malý amfiteáter by bol tiež príjemným spestrením. Nepáčia sa mi príliš vysoké múry a veľké objekty, vyhliadkové veže a hlavne príliš hranaté a betónové riešenia, ktoré pôsobia neútulne.

Komentuj

Musíš byť prihlásený , aby si mohol komentovať.