Náš web vás zaujal. Ďakujeme

Záujem o budúcnosť jedného z najobľúbenejších parkov – na Račianskom mýte – prerástol hranice Nového Mesta, ale aj Bratislavy. Dôkazom je špeciálna webová stránka racko.zanovemesto.sk, ktorú mestská časť spustila len pred dvomi mesiacmi.
Za ten čas sa na nej rozprúdila diskusia a hlasovanie za architektonické návrhy riešení, ktoré vypracovali študenti Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
Stránka má za sebou viac ako 12-tisíc zobrazení, otvorilo si ju vyše 3-tisíc unikátnych návštevníkov.
Stránku navštevujú nielen Novomešťania a ostatní Bratislavčania, ale aj ľudia z iných slovenských miest. „Je to dôkaz, že ľuďom na novom vzhľade populárneho parku skutočne mimoriadne záleží. Pozorne čítame ich komentáre, pripomienky a návrhy a inšpirujeme sa nimi,“ ubezpečuje starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý.
Celý článok si môžete prečítať na stránke Nového Mesta

3x komentované

3x reagované na “Náš web vás zaujal. Ďakujeme”

 1. Kamil 29. December 2011 o 17:25 #

  Je Ok že je aktivita aj v tomto smere ale tam všetkým nevyhoviete a čo bude najviac vyhovovať väčšine to ešte nemusí byť to správne riešenie!!!!! A prečo?
  Tu musí byť schopný architekt na BAIII, ktorý to usmerní a pozná trendy v urbanizme a najnovšie stavebné postupy, materiály a pod. Tu ale Kusý robí chybu, že nevymietol chliev dočista – dočista.
  Ale to už je na jeho zodpovednosti a svedomí.
  Tu by som sa chcel opýtať, kedy je uzávierka pripomienok k návrhom a aký je ďalší postup pri riešení revitalizácie námestia?
  Ď za info.

  • admin 10. Január 2012 o 15:58 #

   Pekný deň,
   v týchto dňoch bola ukončená výstava jednotlivých návrhov na miestnom úrade. Do konca januára by malo byť ukončené hlasovanie aj zber podnetov tu na stránke (komentáte pod článkami a správy odoslané prostredníctvom kontaktného formulára). Následne sa takto zozbierané podnety vyhodnotia. Na jar by mala prebehnúť súťaž, v ktorej mestská časť vyberie architektonickú kanceláriu, ktorá pripraví finálnu verziu (bude musieť rešpektovať závery z diskusie). Definitívny návrh by mohol byť známy v lete.
   S pozdravom

   Marek Tettinger
   hovorca BANM

 2. Jana 30. Január 2012 o 23:33 #

  Keďže je ešte posledná šanca pridať komentáre k návrhom, tak sa pripájam.
  V každom návrhu je niečo inšpiratívne. Chválim zelený izolačný val, ideálne ak by bol čo najdlhší a obopol a ochránil park z najrušnejších strán, ale nemal by vyzerať ako diaľničná protihluková stena. Namiesto parkovania pod valom, by bolo vhodnejšie do valu v blízkosti zastávok zakomponovať stánky s občerstvením, cukráreň či reštauráciu, PNS, osadiť mestský mobiliár…, aby sa vytváral mestský parter z uličnej strany a nie kolízne miesto medzi chodcami a autami. Čiastočné parkovanie pod valom možno riešiť z obslužnej komunikácie, ale pokojne by stačil len zelený násyp so stromami a kríkmi.
  Budovanie podzemných garáži je síce na jednej strane potrebné, ale na druhej strane nad garážami nikdy nevyrastú vzrastlé stromy a hrozí tu riziko, že tam nakoniec nejaký developer postaví viacpodlažnú budovu a je po parku.
  Ideálne by bolo všetky existujúce budovy krčiem v parku zlikvidovať a nahradiť kultivovaným posedením, ktoré nezaberie veľa zelene (napr. čiastočné zapustenie pod zemou, alebo so zelenou strechou… atď.)
  Detské ihriská pre najmenších treba vhodne ohradiť – zabrániť prístupu zvierat a najlepšie vysypať drobnými kamienkami. Miniskatepark, alebo lezecká stena pre teenagerov sú fajn nápady.

  Súčasné rozárium, náročné na údržbu pri fontáne treba zrušiť, je veľmi nebezpečné pre malé deti. Existuje množstvo inej dekoratívnej kvitnúcej zelene, ktoré sa dá kreatívnejšie osadiť. Vynikajúce by bolo využiť v otvorenom slnečnom priestore sústavu kinetických hravých fontán pre deti aj dospelých ako sa objavilo v niektorých návrhoch.
  Vyhliadková veža nezaberá veľa miesta a môže to byť veľmi atraktívna dominanta parku (spojená napr. s kaviarňou). Určite treba vytvoriť aj menší priestor pre stretávanie ľudí – hudobný altánok, alebo mini prírodný amfiteáter.

  Vo väčšine návrhov chýbal vhodný odkaz na históriu – pamäť tohto miesta. Možno v pôdorysnom členení a kompozícii parku by sa mohli objaviť určité fragmenty minulosti, ako napr. pôvodné aleje stromov. V kľudovej časti parku by mohli byť zakomponované výtvarné diela pripomínajúce pietne miesto. Pri hlavnom vstupe do parku by mala byť informačná tabuľa so schémou parku a s históriou tejto lokality. Samozrejmosťou by malo byť oplotenie parku, kamerový systém a strážna služba.

  Najdôležitejšie je, ale zabrániť vybudovaniu plánovanej zdvihnutej estakády na juhozápadnej strane parku, ktorá nielenže ukrojí časť parku, ale ho celkom znehodnotí exhalátmi a hlukom. V Bratislave máme veľmi málo parkov, tak si vážme každý meter štvorcový udržiavanej mestskej zelene.

Komentuj

Musíš byť prihlásený , aby si mohol komentovať.