Čo si občania želajú v parku na Račianskom mýte

Odborníci, ktorí budú pripravovať nový obraz parku na Račianskom mýte, získajú vďaka aktivitám občianskeho združenia Za Bratislavu – Nové Mesto podrobné pracovné podklady. Vzišli zo stretnutia a ďalších pripomienok obyvateľov priľahlého územia, ktorí park považujú za svoj, hoci jeho význam v rámci hlavného mesta je nepomerne väčší. Požiadavky občanov zhrnula a roztriedila moderátorka nedeľnej parkovej diskusie 5. septembra Zora Paulíniová.

Jednou z hlavných požiadaviek na budúce riešenie je možnosť širokého, takpovediac multigeneračného využitia tohto verejného priestoru. A to aj tých jeho častí (napr. popri Šancovej ulici), ktoré sú dnes znehodnocované hlukom či inými nepriaznivými vplyvmi z okolia. Členenie parku na plochy pre jednotlivé aktivity a zariadenia si vyžiada zrevidovať súčasný systém ciest a cestičiek. Mali by sa prispôsobiť nielen pohybu návštevníkov v parku, pešiemu aj na bicykloch, ale aj dobrému spojeniu s vonkajším prostredím (prechody pre peších, cyklotrasa a i.). A na ich povrchovú úpravu by sa menej mal využívať asfalt a betón.

Privábiť všetky generácie

Zariadeniu parku sa občania venovali priam s takým zaujatím, aké venujú obývačkám vo svojich domovoch. Pri herných prvkoch pre najmenších žiadali dozrieť na ich certifikáciu podľa EÚ. A najmä doplniť ich chýbajúcim herným a športovým mobiliárom pre tínedžerov a dospelých, dnešné športové ihriská zachovať a zlepšiť. Diskutujúci pripomenuli aj zariadenia pre starších a menej pohyblivých návštevníkov – lavičky, stoly, priestory na spoločenské kontakty a podujatia kultúrneho leta. Informačný a interpretačný systém by mal uľahčiť orientáciu, popritom upozorniť na historické a prírodné dedičstvo v parku a využiť možnosti ekologickej výchovy. Záujem vyvolali námety prítomných odborníkov na možné využitie vody z Karpát (interaktívne fontány pre deti, vodné atrakcie), ktorá by v lete spríjemnila mikroklímu, a zároveň by sa mohla stať zdrojom estetických zážitkov. Potrebné sú, prirodzene, aj fontánky s pitnou vodou. Občania tiež navrhovali dať novú podobu neestetickým múrikom a venovať pozornosť dotvoreniu parku umeleckými dielami. Ako atraktívna dominanta by sa vraj uplatnila vyhliadková veža.

Viac starostlivosti ľudia žiadali venovať parkovej zeleni, jej pravidelnému ošetrovaniu. Ružový sad pri fontáne si napríklad želajú zachovať a udržiavať. Odborne podkutejší diskutéri navrhovali zvýšiť pestrosť druhovej skladby drevín a kríkov, aby kvitli postupne počas celého vegetačného obdobia a vysadiť aj stálezelené stromy a kríky.

Podmienka: čistota a bezpečnosť

Výhrad voči súčasnej situácii v udržiavaní čistého, pokojného a bezpečného prostredia v priestoroch parku bolo nemálo a vyplynulo z nich množstvo požiadaviek do budúcnosti. Týkali sa lepšieho osvetlenia, oplotenia, pohybu psov, odolných a estetických odpadkových košov, kontroly a strážnej služby – slovom všetkého, čo by mohlo zamedziť neporiadok a ohrozenie detí i starších návštevníkov v súvislosti s prítomnosťou asociálov či iných skupín priťahovaných prevádzkou dvoch pohostinstiev.

Kvality parkových priestorov v budúcnosti závisia však v mnohom aj od toho, či sa podarí zabrániť výstavbe v tesnom susedstve parku (súbor stavieb s hotelom a výškovou budovou a dopravná trasa, tzv. severná tangenta).

1 komentár

Jedna reakcia na “Čo si občania želajú v parku na Račianskom mýte”

  1. ata 12. December 2011 o 21:27 #

    So zufalstvom pozoruju obcania tohto mesta vysledky akcii takzvanych architektov. Od revolucie stihli mesto celkom zohavit. Najvacsou hrozou je panelakova vystavba na byvalych Vinohradoch. Zrejme neexistuje uzemny plan, ani neskorumpovani architekti a starostovia. Vrsok, ktory mohol byt pychou mesta, premenili na dalsie kralikarne. Hanba kazdemu, kto sa na sprzneni Vinohradov podielal! To iste plati o navrhoch na takzvnau rekonstrukciu Racianskeho myta. Parcik je maly, vacsina stromov a krikov na jesen opada a po sest mesiacov sa tu deti aj dochodcovia idu zadusit vyfukmi z krizovatky. Je evidentne, ze ani jeden z navrhov nepresadzuje len zahradnu architekturu. Ctibaznim uchadzacom ide o tzv.zonovanie prietoru, v preklade o rozsirenie asfaltovych ploch,chodnikov, namesti – a teda o vytinanie existujucej zelene. Ked si podrobne prezriete ich navrhy zistite, ze ani jeden neriesi zahustenie zelene v okoli fontany, ani pozdlz Sancovej. Ide im nie o zahradnu architekturu, ale o prezentaciu svojho riesenia priestoru na – ako to oni volaju – rozne zabavne cinnosti. Tych je tu vsak dost. Su tu ihriska pre malych, aj pre velkych. Su tu cesticky kade sa da bicyklovat, aj prechadzat. Nepotrebujeme dalsie vykachlickovane konske rynky ako ste spravili v centre mesta. My Slovania, mame radi zelen a mali sme krasne namestia – ako napriklad Namestie stvrteho aprila. Dnes je to puste, studene a veterne planisko. Uz teraz je zrejme, ze na Racku sa chysta dalsia pohroma: bude sa vytinat, asfaltovat a liat beton. Jedneho dna sa zobudime a namiesto parku tu bude vydlazdena pusta holina, cez ktoru sa budu valit tony karcinogennych vyfukov. Kiezby sa tato vidina nikdy naneaplnila a aspon raz by ctibaznost, hamiznost a korupcia musela uhnut skutocnym zaujmom ludi!

Komentuj

Musíš byť prihlásený , aby si mohol komentovať.